Skip Navigation
Quicklinks

Cameron Elementary UIL Winners 2018


5th Grade

Chess Puzzle - Individual

6th - Kelton Driska

Music Memory Team

Coached by Lori Eldridge

3rd - Lorena Gil, Merci Kistler, Rigoberto Merino, Yahtziry Saucedo, Dylan Stowe, Shaleigh Adindu, Kamile Cartwright


Music Memory - Individual

3rd - Dylan Stowe

6th - Yahtziry Saucedo


Number Sense Team

Coached by Jana Beckhusen

1st - Jabe Conorly, Cesar Najera, Logan Akin, Kelton Driska

Number Sense Individual

1st - Jabe Conorly

3rd - Cesar Najera

5th - Logan Akin

Maps, Graphs, & Charts Team

Coached by Edward McCormick

3rd - Allie Henson, Cade Patterson, Jose Laureano, Jayme Tedford


Maps, Graphs, & Charts Individual

6th -Cade Patterson


Oral Reading - Individual

2nd - Kenley Harris

5th - Haven Berry

6th - Brooklyn Wright


Art - 5th Grade Team

Coached by Shelly Akin

3rd - Aubree Brashear, Mason Kuzel, Merci Kistler, Dylan Stowe, Saydi Wimmer

Art - Individual

5th - Aubree Brashear

Social Studies - Individual

3rd -Lily Brunson


Spelling Team

Coached by Karen Skala

3rd - Haven Berry, Emely Contreras, Jasdan Llanas, Sarah Hutchison


Spelling - Individual

4th - Jasden Llanas

6th - Haven Berry


Ready Writing - Individual

1st -  Kelton Driska

2nd - Saydi Wimmer

4th - Jayme Tedford


4th Grade


Number Sense Team

Coached by Jana Beckhusen

1st - Ethan Jacoby, Avery Garrett, Cooper Kenney

Number Sense Individual

1st - Ethan Jacoby

2nd - Cooper Kenney

Art - Team

Coached by Shelly Akin

1st - Leslie Banda, Aliyah Lewis, Beatrice Rangel, Gabriella Rodriguez, Audrina Rangel, Christopher Mackrow, Jocelyn Garcia

Art - Individual

1st - Lesli Banda

2nd - Gabriella Rangel

3rd - Aliyah Lewis

5th - Beatrice Rangel


Music Memory Team

Coached by Melissa Vaculin

1st - Owen Graham, Jessilyn Henderson, Maddie Lasher, Jadyn Parker, Beatrice Rangel, Natalynn Freeman, Khloe Salazar


Music Memory - Individual

2nd - Jadyn Parker

3rd - Owen Graham

5th - Maddie Lasher

6th - Jessilyn Henderson


Oral Reading - Individual

5th - Jessilynn Henderson

6th - Bailey Anderle


Spelling Team

Coached by Terica Fraction

2nd - Shawn Leifeste, Daniel Rodriguez, Jett Vaculin, Carlie Eason


Spelling Individual

2nd - Jett Vaculin

4th - Daniel Rodriguez



3rd Grade

Ready Writing Individual

2nd - Bailey Anderle

5th - Avery Garrett


Chess Puzzle Team

Coached by Marsha Yakesch

1st - Patryn Hunt, Matthew Mackrow, Justin Parker, Brody White


Chess Puzzle Individual

1st - Matthew Mackrow

2nd - Patryn Hunt

4th - Justin Parker

Math - Individual

5th - Brody White

Storytelling - Individual

2nd - Hadley Wagner

3rd - Delilah Warner

Music Memory Team

Coached by Trevette Jarma

3rd - Amarion Avdic, Jaycee Cruz, Claire Kopriva, Isabella Llanas, Michael Vargas, Sophia Batten


Spelling Team

Coached by Codi Lowery

3rd - Adara Lewis, Matthew Mackrow, Mia Paredes, Justin Parker


Spelling - Individual

3rd - Matthew Mackrow

Ready Writing - Individual  

5th - Sadie Dorner


CONNECT WITH US

Copyright © 2016 - Cameron Independent School District